Velencén a Bence hegyen 210 méteren magasodik a vegyes fogadtatással elkészült kilátó. Az épület elkészülése után a heyliek között nagyon megosztó volt az kilátó formája , nem mindenki értett egyet azzal, hogy ez a méltó utódja a korábbi kilátónak. Ennek ellenére a kirándulók nagyon megkedvelték és mára már egy fontos pont, ami kis kitérővel akár egy tókerülő túrába is beilleszthető.
2019-ben 5 gyerekkel vágtunk neki a kilátó meghódításának, ennek a tapasztalatait szeretném most megosztani. Mire érdemes figyelni, ha ezt az útvonalat választjátok.
A Kilátóról:
A Velencei-tóra jó kilátást nyújtó 210 méteres magaslaton már 1965 novemberében emeltek kilátót. Erre a célra egy elavult olajfúró-tornyot helyeztek át a zalai olajmezőkről. Az acéltorony hamar nevezetessé vált, jó tájékozódási pontot jelentett a kirándulók és a tavon hajózók számára is. Sziluettjét két helyi egyesület is használta a logójában.
Karbantartás hiányában azonban az acéltorony szerkezete elöregedett, 1988-ra életveszélyessé vált, ezért robbantással lebontották. A velencei önkormányzat a kilátó helyén több alkalommal is megpróbált új tornyot építtetni, de kísérleteik meghiúsultak. Végül a Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács valamint a VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. 2014 végén nyolcvanmillió forintos keretösszeggel kiírt ötletpályázata már nagy sikert aratott, arra 156 pályamű érkezett. A bíráló bizottság a közönség szavazatait is figyelembe véve Kruppa Gábor és Merkel Tamás építészek (egyébként második díjas) természeti formákat is idéző tervét fogadta el megvalósításra.
A torony építése 2016 júliusában indult, végül 2018-ban került sor az átadására.
Kiindulási pont az Északi strand előtti kerékpáros pihenő:
Útvonal:
Figyelem! A Google térkép ebben az esetben nem a barátunk. A piros szakasszal jelölt útvonal egy gyalogos híd az M7-es autópálya felett. Természetesen biciklivel is átkelhetünk rajta ezzel lerövidítve egy felesleges kanyart.
A gyalogos híd előtt van egy kis parkoló.
A másik oldalon sem jelöli a térkép külön, de a bal oldali oszlop mögött van egy járda, amin szintén át lehet tolni a biciklit, és nem kell azonnal kimenni az útra.
Visszafelé már csak a féket kell fogni, iközben gyönyörködhetünk a csodálatos panorámában. 🙂

Iratkozz fel a Hírlevelünkre, ha elsőként szeretnél értesülni az Északi Strand programjairól!